вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 27
home Вести

Коалициониот партнер на Заев незадоволен: Тоа што го имавме го губиме

Коалициониот партнер на Заев незадоволен: Тоа што го имавме го губиме

Претседателот на ПЦЕР, пак, Самка Ибраимовски и коалициски партнер на СДСМ рече дека со составот на новата влада неговата партија ќе го изгуби и тоа што го имаше.

– Тоа што го имавме го губиме – министерот без ресор за имплементација и стратегија на Ромите. Каде што беше појдовна точка не добивме доволен број гласови. Според принципот на новата влада, ако влезе женско, треба да влезе женско од листата зашто во членот на Изборниот законик треба да влезе 11-тата, а не деветиот, Козаров. Не знам која комбинација би се направила за јас да станам пратеник или Козаров, изјави Ибраимовски по состанокот во СДСМ.