недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Коалицијата МАРГИНИ демантира дека одобрените средства од Министерството за култура се за одржување на геј парада

Коалицијата МАРГИНИ демантира дека одобрените средства од Министерството за култура се за одржување на геј парада

Коалицијата МАРГИНИ најостро реагира на објавите дека Коалицијата добила средства од Министерството за култура за организирање на геј парада, се вели во демантот од оваа коалиција испратен до нашиот портал.

Од коалицијата МАРГИНИ сметаат дека целта на оваа објава е манипулирање со јавноста, ширење на дискриминаторски и хомофобичен говор на омраза, сеење на страв и морална паника, ширење лаги, и репродуцирање на нетолерантните и насилни ставови во општеството.

-На ваков начин повторно се злоупотребува ЛГБТИ заедницата, активистите за човекови права и културните работници, со цел собирање на евтини политички поени и девалвација на нивните политички противници. Одобрениот грант на Коалицијата, како што и самите напишавте, за да истото го игнорирате и манипулативно превртите во насловите на објавата, е за одржување на Скопскиот викенд на гордоста 2018, што ќе се одржи по шести пат годинава. Скопскиот викенд на гордоста е културен и уметнички фестивал, на кој со години по ред се претставуваат и земаат учество некои од најзначајните современи уметници, теоретичари и културни работници од регионот, Европа и светот, и за кој публиката со години по ред покажува интерес, видливо во континуираната и огромна посетеност на перформансите, изложбите и предавањата во склоп на Викендот, се вели во демантот.

Коронавирус