четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Клековски: Не ми смета што министерката Мизрахи не го употребува новото име на државата

Клековски: Не ми смета што министерката Мизрахи не го употребува новото име на државата

Во емисијата „Топ Тема“, аналитичарот Сашо Клековски говореше за Преспанскиот Договор и неговата употреба при што на прашање дали му смета тоа што министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи не го користам помиот„северна“ тој го истакна следното:

-Не, еве ќе кажам зошто, затоа што во преспанскиот договор има тајмнинг, има временска рамка 10 годишна во која вика дека ние ќе направиме се за да го употребуваме новото име, ама дека во првите 5 години ќе го употребиме во документите за надворешна употреба, тоа се oдонесува на пасош лична карта и возачка дозвола.

Коронавирус