понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 17
home Вести

Ќе се полага ли државна матура?

Ќе се полага ли државна матура?

Деновиве ќе донесеме конечна одлука за полагањето на државната матура, најави на прес конференција министерот за образование Арбр Адеми.

– За тоа има две опции, полагање во јуни или укинување на оваа обврска за овогодинешната генерација ученици од завршните години во средните училишта. Но тоа што веќе е подготвено и ќе се разгледува на некоја од наредните владини седници е конкретен образовен план со конкретни сет меркишто треба да се преземат во овој период – рече Адеми.

ЕУРО 2020

Македонија