недела, 26. септември 2021. Вести денес: 94
home Вести

Ќе помогне ли времето во гаснењето на пожарите низ Македонија? УХМР со најнова прогноза

Ќе помогне ли времето во гаснењето на пожарите низ Македонија? УХМР со најнова прогноза

Времето утре ќе биде променливо облачно и посвежо, претежно во првиот дел од денот ќе има локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер кој вдолж Повардарието ќе засилува.

На места процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, со пообилен пороен дожд за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град.

Утре и во сабота температурите ќе опаднат за 4 до 5 степени.

Коронавирус