понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 66
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ќе ни соопштат во “5 до 12“: Владата во 17 часот ќе одлучи дали ќе има 58-часовен карантин за викендот

Ќе ни соопштат во “5 до 12“: Владата во 17 часот ќе одлучи дали ќе има 58-часовен карантин за викендот

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека денеска, на владина седница во 17 часот, ќе се одлучува колку ќе трае карантинот за претстојниот продолжен викенд.

Спасовски уште еднаш нагласи дека одлуките во однос на ситуацијата со коронавирусот се носат исклучиво врз основа на оценките на науката, на стручните луѓе и во тој контекст сите партии имаат речиси идентичен став, освен претставникот на опозицијата.

-Има препорака пред три дена од Комисијата за заразни болести во однос на карантинот, но за денеска одлучив да ја закажам седницата на Владата. Нема други причини, ниту недоразбирања, ниту различни ставови, прилично сме унисони дека треба да носиме одлука верз основа на науката, а не врз основа на политиката, рече тој.

Тој потенцира дека политички одлуки не се решение на здравствени проблеми. (МИА)

Коронавирус