петок, 10. јули 2020. Вести денес: 60
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

„Ќе го отворам Уставот, зошто не овозможува функционална држава“

„Ќе го отворам Уставот, зошто не овозможува функционална држава“

Ќе го отворам прашањето за Уставот, зошто нашиот Устав не овозможува функционална држава, тоа го потврди и француската министерка која беше во посета на Македонија, вели професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи на емисијата 360 на телевизија АлсатМ.

Таа праша дали може некој со пропадната држава да функционира.

-До сега нашиот Устав и 36 амнадмани не се занимавааат со клучните прашања. Не велам дека во еден мандат не може да се направи тоа. Но може да се соберат македонските и меѓународните експерти по уставно право и да го разгледаат тоа. Начело на поделба на власта е погрешно поставена, рече Силјановска.

Според неа треба да има рамнотежа на трите власти или ако едната нема доверба, тогаш паѓа и другата.

-Ако нема рамнотежа тогаш не се функционира или што е со поделба на извршанат власт каде претседталот во склучување на меѓународните договори. Или ова во контекст на Договорот од Преспа каде е претседателот? Правен меѓународен експерт вели дека ако двете страни знаеле дека не постапуваат согласно правото тогаш делата се ништовни. Напаѓањето на Договорот може да е и внтрешно, ама ние немаме Уставен суд кој постапува согласно правото, вели Силјановска.

Парламентарни избори 2020