понеделник, 19. октомври 2020. Вести денес: 150
home Вести

Кичевчани порачаа: „Гнасен ви е патот до ЕУ и НАТО“ (ФОТО)

Кичевчани порачаа: „Гнасен ви е патот до ЕУ и НАТО“ (ФОТО)

Во Кичево во моментов има повеќе од 15 диви депонии кои од ден на ден се повеќе растат и се натрупуваат.

Од депониите се шири лоша миризба, а тие се и голем извор на зарази.

Додека локалната власт во Кичево целосно дигна раце од градот, револтираните преку пароли оставени покрај депониите и порача на власта: „Гнасен ви е патот до ЕУ и НАТО“.

Депониите инаку се наоѓаа во близина на населени места, често покрај нив поминуваат и деца кои можат лесно да се заразат и да дојдат во контакт со различни отпадоци.

Коронавирус