сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 47
home Вести

Казни за 178 возачи во Скопје

Казни за 178 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.02.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 178 мерки, од кои 8 за возење без возачка дозвола, 39 за управување со брзина поголема од дозволената, 3 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, 11 за поминување на затворен семафор (црвено светло), 5 мерки за користење на мобилен телефон, 2 за некористење на сигурносен појас,2 мерки што ги чинат пешаците и 68 санкции за непрописно паркирање. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.

ЕУРО 2020

Македонија