петок, 14. мај 2021. Вести денес: 55
home Вести

Казнети 788 возачи за брзо возење на територија на цела држава

Казнети 788 возачи за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (03.05.2021) Министертвото за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на цела држава за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 788 возачи.

Од нив, 111 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 21 возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

Најнови вести

Коронавирус