вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 32
home Вести

Казнет тетовец за минување патарина со „флешери“

Казнет тетовец за минување патарина со „флешери“

Полициски службеници од ПС Тетово на 03.02.2021 во 21 часот му изрекоа соодветна казна според Законот за безбедност во сообраќајот на Ш.С. (20), кој со возило „ауди“ со тетовски регистерски таблички незаконски, со употреба на т.н. „флешери“ и хорна поминал без да плати патарина на наплатната станица Желино, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Ш.С. во службениот разговор го признал делото, а т.н. „флешери“ се демонтирани.

-МВР во соработка со Државниот инспекторат за транспорт на 31.01 и 01.02 санкционираше 32 лица за незаконско користење на т.н. „флешери“ со цел да се избегне плаќањето патарина, а ваквите засилени контроли ќе продолжат и во наредните денови, нагласи Јосифоски.

ЕУРО 2020

Македонија