четврток, 5. август 2021. Вести денес: 172
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

Казнени налози за 13 лица за непочитување на здравствените прописи

Казнени налози за 13 лица за непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против вкупно 13 лица кои сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинетите не го почитувале полицискиот час кој бил во сила, односно биле затекнати како се движат без да поседуваат дозвола, спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Македонија, информираат од ОЈО.

Скопското Основно јавно обвинителство на Основниот кривичен суд – Скопје му предложил за сите обвинети да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.​ (МИА)

Коронавирус