петок, 25. септември 2020. Вести денес: 181
home Вести

Казнен налог за шест велешани не го почитувале полицискиот час

Казнен налог за шест велешани не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес во текот на денешниот ден до велешкиот Основен суд поднесе предлози за издавање казнен налог против шест лица за сторено кривично – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од Јавното обвинителство.

-Обвинетите постапиле спротивно на Одлуката за дополнување на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија и за време на полицискиот час биле затекнати од страна на полициските службеници како се движат пеш или со автомобил по улиците низ градот, велат од обвинителствоо.

Надлежните јавни обвинители предлагаат на обвинетите за стореното кривично дело да им се изречат парични казни во висина од 40 дневни глоби во износ од по 20 евра, односно вкупни казни од 800 евра во денарска противвредност.

Коронавирус