петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Катица Јанева: На 30-ти нема да правам ајвар, ќе гласам на референдумот

Катица Јанева: На 30-ти нема да правам ајвар, ќе гласам на референдумот

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 30 – ти септември нема да прави ајвар туку ќе гласа на референдумот.

Во интервју за Алсат М телевизија објаснува дека станува збор за исторски момент. Јанева освен за референдумот зборува и за двата извештаи на СЈО – едниот за нивната работа а другиот наменет за судиите и нивното несовесно и неморално постапување.

– Тоа е моја должност, како и на сите избори, така и на овој референдум. Секој граѓанин треба да го исполни своето лично право. Ова е историски момент. Јас лично ќе излезам и ќе гласам – вели таа на прашањето дали ќе прави ајвар на 30 септември, односно дали ќе бојкотира, или пак ќе се изјаснува по прашањето во врска со прифаќањето на договорот со Атина.

Коронавирус