четврток, 13. август 2020. Вести денес: 123
Во живо

Изјава на Мицкоски по средбата со Пендаровски

home Вести

Во недела ќе се одржи катедрален храм на охридските архиепископи во „Света Софија“ во Охрид

Во недела ќе се одржи катедрален храм на охридските архиепископи во „Света Софија“ во Охрид

На 12.07.2020 во Охрид во црквата „Света Софија“ ќе се одржи катедрален храм на охридските архиепископи.

Настанот е предвиден да започне од 8.30 часот со пречек на Архиепископот на архијереите на САС МПЦ, а од 9.00 часот Света Божествена Литургија и Хиротонија ќе одржи наречениот Епископ Антаниски г. Партениј.

Црковниот настан ќе заврши во 13.00 часот со свечена трпеза, во хотел „Белви“ во Охрид.

Бигорскиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј (Фидановски) е роден на 29 октомври 1970 година во Битола, во македонско православно семејство, коешто ревносно ги негувало традиционалните христијански вредности, како и родољубивиот и слободољубив дух.

Уште од најрано детство задоен со силна љубов кон Бога, го започнува својот духовен пат, најнапред во средното богословско училиште „Свети Климент Охридски“ во Драчево, Скопје. Потоа, воден од жедта за поголеми духовни знаења, го завршува и истоимениот Православен богословски факултет во Скопје, со дипломска тема посветена на Свети Јован Претеча и Крстител.

Коронавирус