вторник, 6. јуни 2023. Вести денес: 152
home Вести

Касами: Зоран Заев стана премиер со албанските гласови и со ветувањето за албанскиот јазик

Касами: Зоран Заев стана премиер со албанските гласови и со ветувањето за албанскиот јазик

Во најновата емисијата Клик Плус на ТВ 21, беше лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, кој зборуваше за уставните промени.

Меѓу другото, Касами рече дека Движењето БЕСА нема да има условен пристап, но ќе поднесе барања и очекува премиерот Заев да размисли за исполнувањето на неговите ветувања за официјализирање на албанскиот јазик.

– Зоран Заев стана премиер со албанските гласови и ветувањето за албанскиот јазик. Ние немаме намера да го блокираме процесот, туку очекуваме рефлектирање од страна на премиерот. Албанците се автохтони луѓе и не се малцинство како што ги третира македонската страна, рече Касами.

Најнови вести