четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 200
home Вести

Касами бара двојазичност и во приватните фирми бидејќи дел од дипломираните Албанци не говореле добро македонски

Касами бара двојазичност и во приватните фирми бидејќи дел од дипломираните Албанци не говореле добро македонски

Лидерот на Беса, Биљал Касами во интервју за ТВ21 во емисијата „Click Plus“ рече дека ако е за популизам тој ќе каже дека приватните компании треба да работат на правична застапено, но дека во реалноста ситуацијата е друга.

-Дел од дипломираните Албанци не говорат македонски јазик, затоа приватните компании треба да спроведат двојазичност за да создадат еднакви услови при вработувањето на сите граѓани, потенцираше Касами во „Click Plus“ на ТВ21.

Коронавирус