петок, 30. септември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Карл Билд ги повика моќните од ЕУ да помогнат во спорот за името

Карл Билд ги повика моќните од ЕУ да помогнат во спорот за името

„Мислам дека треба силно посветување од моќните ЕУ држави и институции за да се стигне до компромис за името. Без тоа балканската стратегија на ЕУ може да пропадне“, напиша вчера на својот „Твитер“ профил Карл Билд.

Во прилог на својот „твит“, копретседавачот на Европскиот совет за надворешни работи и поранешен министер за надворешни работи на Шведска, Карл Билт приложи текст од „Катимерини“ за вчерашниот протест за „одбрана на Македонија“ што се одржа во Атина.

Коронавирус