вторник, 3. август 2021. Вести денес: 166
home Вести

Каракамишева-Јовановска: Судијката во „Рекет“ да објасни зошто не дала наредба за вештачење на телефонот на Боки 13!

Каракамишева-Јовановска: Судијката во „Рекет“ да објасни зошто не дала наредба за вештачење на телефонот на Боки 13!

Судијката во предметот “Рекет” треба да и објасни на јавноста зошто таа не дала наредба за вештачење на телефонот на Боки 13 кога веќе обвинителката Вилма Русковска не сакала да го стори тоа, вели во својот пост на ФБ проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска од Правниот факултет во Скопје.

„Зошто судијката не се повикала на чл.236, став 3, а во согласност со чл. 394, став 2 од Законот за кривичната постапка и на главната расправа не одлучила за вештачење на телефонот?

Ова пропуштање на судијката мора да се одговори.

Дали имало договор меѓу судијката и Вилма во случајов сепак да не се вештачи телефонот?

Што сакале да скријат двете грации???“, прашува Каракамишева-Јовановска.

 

Коронавирус