вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Каракачанов: Можеби ќе испадне и дека Исус Христос бил Македонец

Каракачанов: Можеби ќе испадне и дека Исус Христос бил Македонец

Вели дека Софија не и ставила вето на Македонија, туку дека само оставила простор преговорите да почнат кога земјава ќе се подобрела.

Во изјава за државната телевизија „БНТ“, ги повика политичарите, македонската историја да ја градат врз основа на автентични факти.

-Тука од југословенско време населенето се обучува да мрази, се воспитува на омраза кон Бугари, Албанци, кон Грци, љубов имаат само кон Белград и кон Србите. Се друго треба да биде мразено. Ние сме за нив Татари, фашисти и окупатори….Ќе излезе дека Македонците постојат од времето на апостол Павле, а дека Исус Христос бил Македонец.Само ние Бугарите сме некакво долно племе, истакна во интервјуто Красимир Каракачанов вицепремиер на Бугарија.

Коронавирус