понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 1
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Каракачанов: Македонија да ги исполни обврските од Договорот со Бугарија

Каракачанов: Македонија да ги исполни обврските од Договорот со Бугарија

Бугарскиот заменик премиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов изјави дека доколку Северна Македонија сака да стане полноправна членка на НАТО и Европската Унија мора да ги исполни обврските кои ги презеде во договорите со Бугарија и Грција, пренесуваат бугарските медиуми.

Во изјава за бугарското радио „Фокус“, Каракачанов истакна дека Договорот за добрососедство што Македонија го потпиша со Бугарија како и договорот што беше постигнат со Грција, предвидува остранување на сите иредентистички прашања, вклучувајќи ги и, како што рече, лажните информации содржани во училишните учебници во последните седум децении.

Парламентарни избори 2020