сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Каракачанов: Бучковски има добар став кон Бугарија, додека Македонија не ги смени учебниците по историја не може да разговараме

Каракачанов: Бучковски има добар став кон Бугарија, додека Македонија не ги смени учебниците по историја не може да разговараме

Додека во Македонија има говор на омраза и некој таму мисли дека ќе се користат надворешни фактори за да се изврши притисок врз Бугарија или дека ситуацијата ќе се промени по евентуална промена на владата оваа пролет, нема смисла да се зборува и тоа е губење време. Ова пред новинарите го изјави вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

Тој прецизираше дека денес во 18 часот има средба со специјалниот претставник на Северна Македонија за односи со Бугарија, Владо Бучковски.

-Ова е трет пат да се состанеме по ова прашање. Верувам дека Бугарија има јасен став и крајно време е во Скопје да започнеме со читање на одлуките на бугарскиот парламент. Мислам дека нема смисла да капнуваат чаршиски разговори. Господин Бучковски е добронамерна личност. Има политичко искуство, писмен човек, со добар став кон Бугарија. Не случајно е избран за преговарач и посредник, но мислам дека властите во Скопје го користат. Се користи за демонстрација на добра волја. Тој самиот има добра волја, но оние што го испраќаат немаат добра волја, додаде Каракачанов.

Според него, Скопје не направило ништо повеќе од три години, а сега продолжуваат да се потпираат на фактот дека и покрај одлуките на бугарската влада и парламентот, може да се постигне компромис со позицијата на Бугарија.

-Додека во учебникот по Историја во Македонија пишува дека ние Бугарите сме фашисти, окупатори и Татари, не може да има разговор, нагласи Каракачанов.

Според министерот, аргументот на Македонија дека тие имаат право на самоопределување на нивниот идентитет е несериозен. Тој вели дека Македонија има право на својот идентитет каков што е од неговото настанување, но не треба да краде туѓа историја со создавање лажен идентитет.

-Цар Самоил е бугарски крал и тој не се борел против Бугарија, како што пишува во вашите учебници. Ние Бугарите не сме фашисти, окупатори, затоа што и покрај 70-годишните промени на јазикот, ние сè уште разговараме без преведувачи. Зборуваме на ист јазик, додаде Каракачанов.

Коронавирус