вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 1
home Вести

Канал5: Вирусот антракс со децении вирее во Македонија

Канал5: Вирусот антракс со децении вирее во Македонија

Засега нема заразени луѓе со антракс, потврдуваат од Министерството за здравство. Инфективното заболување е потврдено кај овца од кичевскиот регион, јавува  Канал5 телевизија.

Овцата имала симптоми на ова заболување и резултатите покажале позитивен наод за антракс. Во ваква состојба сите кои биле во контакт со заболеното животно мора да примаат заштитна профилакса или антибиотици, велат извори за Канал 5 од Комисијата за заразни заболувања.

Испитувањата потврдиле дека никој од проверените вработени, но и граѓани кои биле во близина на овцата немаат антракс. Надлежните излегле на терен, и не утврдиле нови случаи со антракс. Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска на прес конвенција ја објавија информацијата за антракс со образложение дека власта повеќе од две недели молчела за појавата на антракс.

Антраксот е заболување предизвикано од бактерија и најчесто се појавува кај домашните и дивите животни. Луѓето можат да се заразат преку директен или индиректен контакт. Во ретки случаи се пренесува и од човек на човек. Најчесто бактеријата навлегува во телото преку рана на кожата, а човекот може да заболи преку заразено месо.

Знаци и симптоми се кожни рани, подгинат јазол на кожата што чеша и наликува на убод на инсект со црн центар на раната, гадење, повраќање.

Антраксните спори може да останат во земјата не промените и до 60 години и да најдат свој домаќин. Инкубацијата е седум дена.