недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Калина и Александар погребани во Скопје

Калина и Александар погребани во Скопје

Денеска на скопските гробишта се погребани посмртните останки на Калина Велеска и Александар Миноски, двајцата планинари кои трагично настрадаа на врвот Кајмакчалан минатиот викенд, објави Телма.

Планинарскиот клуб Трансверзалец чии членови беа настраданите се обрати до јавноста преку социјалните мрежи во кои изразува жалење за изгубените животи и упати сочувство до семејствата на загинатите Калина и Александар.

-Во врска со официјалниот извештај, Клубот ги достави сите потребни информации до соодветните институции и ќе излезе со изјава во петок по завршувањето на истрагата и објавување на извештајот, истакнуваат од клубот.

Досега никој не ја понесе одговорноста за трагедијата. 26-годишната Калина Велеска и 36-годишниот Александар Миновски загинаа при турата на Кајмакчалан.

Првичните информации се дека и покрај лошото време била одржана планинарската акција, а двајцата загинати не успеале да се вратат во планинарскиот дом. Се уште не се расветлени сите околности за смртта на двајцата млади, но, искусни планинари.

Најнови вести

Коронавирус