петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 16
home Вести

Калајџиев: Настаните во Собранието, сите постапки против претходната политичка и бизнис елита се политички судски процеси

Калајџиев: Настаните во Собранието, сите постапки против претходната политичка и бизнис елита се политички судски процеси

Иако во извештајот на Стејт департментот се наведува дека нема политички процеси, морам да признаам дека проблем е дефиницијата што е политички процес, и оние со настаните во Собранието и сите против претходната елита или против бизнис елитата во крајна линија и во суштина се политички судски процеси, истакна професорот по кривично право Гордан Калајџиев вечерва во Топ тема на Телма телевизија.

Тој вели дека не знае дали извршната власт вклучително и премиерот кон овие замки кои му се приредија со тајните служби или е намерна порака да се покаже дека некој е моќен, а тајните служби сеуште се користат за политички цели.

Уште пред една година кажав дека не сум задоволен од тоа како наводно „успешната реформа“ е завршена, затоа што ние немавме јасен концепт како и по кој пат ќе ја деполитизираме тајната полиција од партиска на професионална служба, и сега гледаме дека тие индиции биле точни, затоа што при незаконитоста од лишување од слобода имаме доста контроверзии зошто е таргетиран еден осомничен за дела за коишто не работи тајната служба, бидејќи криминалот за кој е осомничен Камчев за плацевите на Водно нема врска со работење против државата, па тука се злоупотребува притисок кон обвинителката, која е доведена пред свршен чин затоа што без да се консултира обвинителството беше извршено лишување од слобода, појасни професорот Калајџиев.

Коронавирус