четврток, 23. март 2023. Вести денес: 177
home Вести

Каква е состојбата со коронавирусот по градови во Македонија?

Каква е состојбата со коронавирусот по градови во Македонија?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68165, активни 2650
Куманово 8759, активни 547
Прилеп 8255, активни 307
Тетово 7183, активни 244
Битола 6257, активни 446
Велес 5458, активни 185
Гостивар 5154, активни 136
Кавадарци 5141, активни 103
Охрид 4974, активни 290
Штип 4951, активни 146
Струмица 4092, активни 146
Струга 2969, активни 106
Кочани 2768, активни 95
Кичево 2526, активни 159
Гевгелија 2189, активни 67
Неготино 2177, активни 52
Свети Николе 1517, активни 68
Ресен 1233, активни 100
Крива Паланка 1217, активни 23
Радовиш 1129, активни 64
Берово 1026, активни 16
Делчево 964, активни 46
Дебар 938, активни 10
Виница 870, активни 95
Пробиштип 785, активни 17
Валандово 664, активни 12
Богданци 493, активни 18
Крушево 488, активни 34
Демир Хисар 396, активни 37
Демир Капија 396, активни 5
Кратово 363, активни 11
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 4
Македонска Каменица 243, активни 17
Дојран 132, активни 0, информираа од МЗ.

loading...

Најнови вести