петок, 14. мај 2021. Вести денес: 3
home Вести

Каква е моменталната состојба со коронавирусот по градови?

Каква е моменталната состојба со коронавирусот по градови?

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 218, Битола – 66, Куманово – 54, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Тетово – 20, Велес – 19, Штип – 18, Кавадарци – 16, Гостивар и Кичево – по 15, Кочани – 13, Гевгелија – 12, Свети Николе и Берово – по 9, Струга – 8, Дебар – 7, Ресен и Виница – по 6, Валандово – 5, Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 4, Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод – по 3, Богданци и Македонска Каменица – по 2.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Содржината продолжува после огласот

(пробајте) Слабејте брзо и лесно со овој трик!
Sponosored by MonadPlug
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65884, активни 8209
Куманово 8184, активни 1200
Прилеп 7981, активни 901
Тетово 6965, активни 651
Битола 5878, активни 1225
Велес 5261, активни 667
Гостивар 5035, активни 462
Кавадарци 5035, активни 469
Штип 4788, активни 457
Охрид 4757, активни 890
Струмица 3837, активни 543
Струга 2887, активни 263
Кочани 2618, активни 290
Кичево 2377, активни 294
Гевгелија 2143, активни 324
Неготино 2122, активни 223
Свети Николе 1452, активни 153
Крива Паланка 1187, активни 87
Ресен 1176, активни 206
Радовиш 1051, активни 124
Берово 979, активни 63
Делчево 936, активни 102
Дебар 918, активни 61
Пробиштип 757, активни 39
Виница 754, активни 111
Валандово 642, активни 96
Богданци 475, активни 72
Крушево 461, активни 102
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 366, активни 58
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 351, активни 31
Пехчево 256, активни 20
Македонска Каменица 227, активни 14
Дојран 132, активни 14, информираат од МЗ.

Коронавирус