петок, 9. декември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Како се одвива сообраќајот низ државните патишта?

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба, која трае до 15-ти следниот месец.
Како се одвива сообраќајот низ државните патишта?

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, застои и ограничувања по претежно суви коловози, додека на планинските осојничави места коловозите се влажни, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечерниот извештај за состојбата на патиштата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба, која трае до 15-ти следниот месец.

Qatar 2022