понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 148
home Вести

Кај Македонците убедливо води Силјановска Давкова, најголем дел од нив ќе гласаат за професорката

Кај Македонците убедливо води Силјановска Давкова, најголем дел од нив ќе гласаат за професорката

Македонците имаат најголема доверба во кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Најголем дел од Македонците, на претстојните претседателски избори ќе гласаат за професорката, која е кандидат поддржна од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Според најновата анкета на Маркет вижн, спроведена по барање на Пресинг ТВ дури 17.8% од испитаните Македонци ќе гласаат за Силјановска Давкова. За Пендаровски гласот би го дале 12%, а за Блерим Река 0,6%.

Кај Македонците предноста на Силјановска Давкова е приближно 6 проценти, што претставува предност за 50% од поддршката која ја има Пендаровски.

Најнови вести

Коронавирус