четврток, 13. декември 2018. Вести денес: 70
home Вести

Кабинетот на Ципрас: Промена на уставот мора да има, инаку било каква дискусија е празна содржина

Кабинетот на Ципрас: Промена на уставот мора да има, инаку било каква дискусија е празна содржина

Дискусијата за било какво име е празна содржина, ако прво не се исполнат предусловите на Владата, коментираат од кабинетот на грчкиот премиер во врска со натписите во медиумите и ги споменуваат грчките позиции за ерга омнес име и уставна ревизија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во соопштението испратено до медиумите, ја повторуваат вчерашната изјава на Алексис Ципрас по средбата со Зоран Заев дека поминат е голем дел од патот, но сѐ уште постои растојание што треба да се помине.

– Оттука, дискусијата за било какво име е празна содржина, ако прво не се исполнат двата основни предуслови, што ги има поставено владата, следејќи ја националната линија од почетокот на преговорите за името. Односно дека:

1.Ерга омнес со уставна ревизија е неопходен предуслов за да постои договор.

2. Спроведувањето на уставната ревизија е неопходен предуслов за интеграција во меѓународните организации (ЕУ-НАТО), соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер.

(Миа)