сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 30
home Вести

Јункер во грчкиот Парламент: Итно треба да се реши проблемот со името

Јункер во грчкиот Парламент: Итно треба да се реши проблемот со името

Прашањето со името треба да го решите меѓу вас, јас не сум надлежен да давам идеи или насоки, но треба да ја нагласам итноста што го карактеризира решавањето на проблемот, порача претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, од грчкиот Парламент.

– Господине претстедателе, пред вашиот парламент ќе кажам нешто што кажав кога неодамна бев во Скопје, каде што беше поставено прашањето за името на оваа земја. Јас не сум надлежен да ви дадам некоја насока, ниту идеи ниту пак правци во однос на прашањето што треба во секој случај да го решите меѓу вас. Но, дозволете ми да ја нагласам итноста што го карактеризира решавањето на проблемот, со оглед на комплицираниот регион. Ги имам на ум зборовите на Черчил: овде историјата што се произведува не може да се консумира, толку е голема, рече Јункер.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во обраќањето пред пратениците, во присуство на грчкиот претседател, Јункер, меѓу другото, говореше и за земјите од регионот и нивната европска иднина. Рече дека Грција е столб на стабилноста во регионот, а на Западен Балкан му е потребна европската перспектива, „за да не се повторат драмите што ги доживеавме во 90-те години“. Претседателот на ЕК објасни дека препораката за почеток на пристапни преговори со ЕУ, не значи и доделување датум.

– Сите оние проблеми, посебно конфликти на границите што би можеле да создадат и билатерални судири, ќе треба во секој случај да се решат пред било какво пристапување. За да бидам целосно јасен, сакам да кажам дека, кога Европската комисија предложи, а тоа беше пред една седмица, почеток на преговорите за пристап за Албанија, но и за ПЈРМ, ова не значи дека од наша страна сме дале датум за да почнат овие преговори за проширување и интеграција, воопшто не е даден таков датум за интеграција. Внимание! Не треба да се потпираме на нереални најави, не е можно да се случува тоа, објасни Јункер и додаде дека сите земји кандидати ќе се оценат објективно, врз база на нивните вредности и критериуми.