сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Вести

Јункер и Могерини доаѓаат во Скопје

Јункер и Могерини доаѓаат во Скопје

Претседателот на Европската комисија,  Жан Клод Јункер ќе ја посети Македонија на крајот на февруари, дознава ТВ 24 од дипломатски извори.

Освен Јункер во март Maкедонија ќе ја посети и Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Ова не е прва посета. Двајцата претставници на Европската унија беа во Македонија минатата година и се сретнаа со политичкиот врв во државата.

Овие две посети се сметаат за диломатска офанзива.

Коронавирус