понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Јовески: Се земаат билошки материјали од роднините за ДНК анализи, тезата за тубите е шпекулација

Јовески: Се земаат билошки материјали од роднините за ДНК анализи, тезата за тубите е шпекулација
МИА

Македонските власти земаат биолошки материјал од роднините за ДНК анализи. Тезата за тубите е шпекулација, бугарските обвинители работат на истрагата, изјави за БТВ државниот обвинител Љубомир Јовески и објасни дека при увидот на опожарениот автобус на автопатот Струма, видел пластични туби кои не изгореле.

Јовески објасни дека во моментов се зема биолошки материјал од роднините на загинатите во Македонија за да се направат ДНК тестови и да се идентификуваат телата.

Тој рече дека македонското обвинителство ќе се активира дури откако случајот ќе биде истражен од бугарските обвинители, бидејќи тие нема да најдат ништо паралелно.

-Во моментов македонското и бугарското обвинителство добро соработуваат, додаде Јовески.

Засега не е познато дали причината за несреќата е човечка грешка или дефект на автобусот. Тој кажа дека автобусот бил речиси нов, само три години, а во октомври поминал на технички преглед во Македонија.