среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Јовановски: Никогаш нема да ја изневерам мојата татковина и никогаш нема да гласам за промена на уставното име на Македонија!

Јовановски: Никогаш нема да ја изневерам мојата татковина и никогаш нема да гласам за промена на уставното име на Македонија!

Јас сум христијанин и воспитуван во таков дух. На сите нив им ги простувам гревовите, бидејќи не знаат што прават,  вели во своето јавно обраќање,  пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски.

-На тој што прв ме нападна му порачувам: во најможен краток рок да објави материјален доказ, од кого, кога и на кое место сум примил 250 000 евра за да го извршам велепредавството. Ги повикувам органите на партијата јавно да се оградат од обвинувањата кон мене, бидејќи обвинувањето кон мене е и обвинување кон партијата. Во спротивно ќе сметам дека обвинувањата се заеднички. Се колнам, во својата чест и морал дека никогаш нема да ги изневерам принципите на партијата, никогаш нема да ја изневерам мојата татковина и никогаш во собранието нема да гласам за промена на уставното име на Р.Македонија а со цел промена на уставот, порачува тој.

Најнови вести

Локални избори 2021