четврток, 22. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Јовановски до СДСМ: Зошто гласавте против предлозите во образованието

Јовановски до СДСМ: Зошто гласавте против предлозите во образованието

На денешната седница на Комисијата за образование имаше обраќање пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Крсто Јовановски кој праша зошто позицијата гласала против предлозите на пратеникот Димитар Стевананџија во делот на образованието.

Крсто Јовановски апелираше да пратениците од владејачката гарнитура покажат достоинство и да не бидат само притискачи на копче.

– Дали не треба да се разговара за образованието, мислите дека не треба да се разговара за состојбите внатре, не треба да се разговара за кршењето или уништувањето на македонското кирилично писмо. За тоа не треба да се разговара, кажа Јовановски

Коронавирус