среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 140
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Јоци: Извини Заев ама јас поинаку ја замислував Македонија

Јоци: Извини Заев ама јас поинаку ја замислував Македонија

Новинарката Јорданка Ивановска Јоци направи хронологија на настаните од носењето на Законот за јазици па до денес.

-Хронологија на настаните од носењето на Законот за јазици, па до денеска:
1. Палење на автомобил на пратеничка од СДСМ
2. Протести пред домови на пратеници од СДСМ
3. Најава на претседателот Иванов за непотпишување на законот за јазици, најава од Џафери дека можно е тој да го потпише и да го објави во “Службен весник”
4. Протест против пресудата за трагично починатиот Алмир
5. Апсење на Васе Доневски, екс директор на СОЗРВ
6. Најава на Заев за реконструкција на Влада (по неполна година власт)
7. Оставка на министерот за правда од ДУИ поради Алмир
8. Прес за нови три предмета на СЈО
9. Посета на Коѕијас, преговорите за “името” речиси се пропаднати
10. Прес на Влада за отчетност, скандали со потрошени пари од Заев и министри
11. Прес на севселенскиот патријарх по економија, Драган Тевдовски, од “историски” размери за раст на плати
12. Судење “Поткуп”
13. Протерување на руски дипломат
14. Подигнати обвиненија за лица учесници во настаните од 27 април
15. Раскинат договор за рудник Казандол со најава за тужба против државата Македонија во висина од 380 мил.евра
16. Најава на Заев за преиспитување на работата на Иванов до Уставен суд околу непотпишување на закон за јазици

И сево ова се случува во изминати 14 дена.
Вака изгледа вашиот #живот ?
Извини, Заев, али јас поинаку ја замислував Македонија кога ни симнуваше ѕвезди.
Македонија среќна. Не вака, не со темни подочници од проблеми, пишува таа на својот Фејсбук профил.

Најнови вести