четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 10
home Вести

Јавна седница за жалбите на притворените за настаните во Собранието

Јавна седница за жалбите на притворените за настаните во Собранието

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ и Оливер Поповски.

До Апелациониот суд вкупно се стигнати 16 жалби за продолжувањето на притворот, а вчера доцна попладне стигнале одговори од Вишото јавно обвинителство на жалбите против продолжувањето на притворот за осомничените за настаните од 27 април.

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, на 27 декември минатата година донесе одлука и го прифати предлогот на Обвинителството за организиран криминал и на 23 осомничени им го продолжи притворот за уште 30 дена, а на шест мерката куќен притвор.

Меѓу нив се и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, како и  Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“.

Коронавирус