сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 45
home Вести

Јавна расправа во Собранието за измените на Законот за АВМУ

Јавна расправа во Собранието за измените на Законот за АВМУ

Во организација на собраниската Комисија за европски прашања, денеска ќе се оддржи јавна расправа на тема „Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги“.

Според комисијата, поради важноста на темата, а со цел широка и конструктивна дебата на јавната расправа поканети се членови на Владата, медиуми, портали, новинарски друженија, претставници на разни институции и невладини организации.

Во јавната расправа, ќе учествуваат и пратеници кои се членови на комисиите за надворешна политика, за транспорт, врски и екологија, на Мешовитиот парламентарен комитет-Република Македонија и Европска унија и на Националниот совет за евроинтеграции.