четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 94
home Вести

Јавен обвинител ќе ја испитува апликацијата на СДСМ

Јавен обвинител ќе ја испитува апликацијата на СДСМ

Јавен обвинител од скопското јавно обвинителство ќе го истражува случајот со телефонската апликација на СДСМ, преку која од тимот на Гордана Сиљановска тврдат дека се собирале податоци за граѓаните.

На денешната средба во обвинителството им било ветено дека случајот ќе се провери, но тие се сомневаат дека е веќе доцна затоа што институциите три дена не им го одземаа серверот на СДСМ, со што им е дадено време да ги уништат доказите.

Тврдат и дека бришењето некој тајно го снимал и го прикажал на социјалната мрежа твитер.

Премиерот вели дека ова се груби обвинувања на некој кој е свесен дека губи. Тврди дека нема ништо незаконско во апликацијата.

Од МВР кратко одговорија дека поднесената пријава од штабот на Сиљановска ја доставиле до основното јавно обвинителство. Вчера и од Државната изборна комисија ветија дека ќе го разгледаат случајот.

Коронавирус