среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Јасна Котеска: Јасно е, ова значи губење на државноста

Јасна Котеска: Јасно е, ова значи губење на државноста

Професорката Јасна Котеска истакна дека со Договорот од Преспа и со бршењето на АСНОМ од Уставот, не се гради државноста, туку се создава мини-федерација.

-По Преспа и по анулирање на две заседанија на АСНОМ од Уставот, крајно време е некој да алармира дека ова не е спас на Републиката. Туку создавање мини-федерација. Како стручњак за 19век мене ми е јасно, ова е губење државотворност. Не сум десничар и ова не е FUD. Само сведоштво. – напиша професорката на Твитер.

Коронавирус