четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 119
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Јанушев: Власта не ја интересира СЈО, туку механизмите за политички притисок

Јанушев: Власта не ја интересира СЈО, туку механизмите за политички притисок

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во својата објава на Фејсбук вели дека Македонија не смее да си дозволи повторување на уште една Катица Јанева.

-Операцијата на власта за спасување на сопствениот криминал ќе удри во ѕид, порано или подоцна, а вистината ќе се знае. Власта не ја интересира СЈО, колку што ја интересираат механизмите за политички притисок. И да не ја замајуваат јавноста, не се они потресени за добивање на правда зошто на секој чекор сеат неправда, туку се потресени поради тоа што се ближи смената на власт по која ќе мораат да се соочат со законот и со своите постапки, пишува Јанушев.

Генералниот секретар посочува и дека вечер ќе се отвори и прашањето за предвремени извори.

-Заев во едно пишано интервју вели дека води над 3 проценти, во ред, нека верува во лажни анкети наменети за храбрење на своите редови, јас ќе верувам во народот, и ако е така тогаш верувам нема да му пречи да распише избори. А, на изборите народот ќе си дојде по своето и ги чека пораз, и тоа голем и убедлив, додава тој.

Коронавирус