петок, 30. септември 2022. Вести денес: 112
home Вести

Јанушев: Собранието е нефункционално поради тенкото мнозинство на власта, а на Заев не може да му се верува кога зборува за националните интереси

Јанушев: Собранието е нефункционално поради тенкото мнозинство на власта, а на Заев не може да му се верува кога зборува за националните интереси

Апсолутно не се точни тврдењата дека ВМРО-ДПМНЕ го блокира македонското Собрание, тоа е нефункционално поради тенкото мнозинство кое што власта го има, и неможноста на владеачките партии СДСМ и ДУИ да обезбедат, вели пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, запрашан зошто партијата го блокира Собранието кога Христијан Мицкоски и Зоран Заев се договориле дека тоа нема да го прави.

Тој во „Тема на денот“ во централниот Дневник на Сител телевизија истакна дека многу е погрешно да се тврди дека ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието затоа што на два закони кои власта ги доставила во Собранието и кои се лоши и штетни за државата и граѓаните, поднела амандмани, а од друга страна стотици закони изгласале.

„Поставувањето на тезата дека доколку Владата до Собранието достави лош закон и штетен за државата и ако ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандмани тоа поставува блокирање на Собранието и од друга страна секојдневно се случуваат криминали и огромни скандали со корупција. Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието. Главниот проблем на нефукционирањето на Собранието е тенкото мнозинство кое што им е проблем на мнозинството, односно неможноста на СДСМ и ДУИ да го обезбедат“, вели Јанушев.

Тој се осврна и на актуелната состојба во односите со соседна Бугарија, при што потенцираше дека се погласни се шпекулациите дека премиерот Зоран Заев ја прифаќа декларацијата која Бугарија ја доставила до Европската Унија, кои се исклучителни штетни за Македонија и македонскиот народ.

„Се погласни се шпекулациите дека оваа Влада, односно Заев ја прифаќа бугарската декларација, односно најголем дел од декларацијата што за нас, не само како ВМРО-ДПМНЕ туку и за најголем дел од македонската јавност е тотално неприфатливо“, рече Јанушев.

Во однос на изјавите на премиерот Заев дека во преговорите со Бугарија на маса не се идентитетските прашања, тој потенцираше дека на Зоран Заев, кога станува збор за националните интереси, затоа што се што секогаш излегло од тоа што го кажувал, мислејќи на договорот до Грција со кој беше променето името на државата иако во своите деца и предци се колнеше дека тоа нема да го направи.

Коронавирус