вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Јанушев: Собир во Јане Сандански во сабота- Обновата доаѓа, вредности и визија

Јанушев: Собир во Јане Сандански во сабота- Обновата доаѓа, вредности и визија

Уште 17 дена Зоран Заев е премиер, и никогаш повеќе. Завршува тажна и мачна епизода која ја преживува Република Македонија, од која мораме да извлечеме поуки и да станеме посилни, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

-И ова што сега го констатирам е заклучок од „Разговорите за Обнова на Македонија“, акција преку која поминавме низ секој град во земјава, дискутиравме за проблемите и баравме решенија. Овој напатен народ не е прашан, ниту слушнат од Власта, а проблеми има премногу.

Македонија стана држава во која владеат измами и рекети, се газат принципите, поразите како нација ни станаа секојдневие, а неправдата и криминалот силно ја гушат секоја пора преостаната слобода. Премногу млади и добри луѓе ни ја напуштаат државата поради лошиот живот, а се покажа дека проблемите не познаваат ниту вера или нација, тие се заеднички.

Но, затоа и нашата грижа е заедничка, Македонија има надеж.

ВМРО-ДПМНЕ цврсто верува дека заедно, еден до друг, сложно ќе донесеме Правда, Победа, Промени, Принципи, а сето ова ќе значи Обнова на Македонија.

Ве поканувам во Сабота, на 21 декември, со почеток во 14:00 часот, во салата Јане Сандански на Собир со една порака: ОБНОВАТА ДОАЃА! Да ги кажеме нашите ВРЕДНОСТИ и ВИЗИЈА! Затоа што ја сакаме Македонија, затоа што веруваме и се бориме за заедничката иднина. И затоа што ќе победиме заедно!, пишува Јанушев.

Коронавирус