петок, 10. јули 2020. Вести денес: 95
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Јанушев: Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Јанушев: Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на  евидентна неправда, ова денеска на прес-конференција го истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

-Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според политички мотиви, а не правни факти. Јасно е дека драконските казни се резултат на политички процес во пресрет на изборите. Тоа е последица на нервозата и паниката кај Заев. Треба да знае дека пресудите и прогонот нема да му помогнат, туку само ќе го тонат подолу. На дело се демонстрираше Кацарска судството и Русковска обвинителството кое за жал се потврди дека се само слуги на Зоран Заев. Не ги интересира ниту правото, ниту правдината. Не ги интересираат ниту доказите, ниту околностите. Ги интересира само спроведувањето на партиско политичките нарачки на Заев. Ние сме држава во која убијци на малолетни деца како што е случајот со Смилковско езеро се на слобода, а луѓе од 27-ми април се судат за терористи, потенцира Јанушев.

Тој додава дека оваа пресуда е нарачана и однапред позната.

-Како поинаку да се објасни фактот дека против  директорот на БЈБ кој учествувал во спречување на натамошна ескалација  давале наредби за дејствување се гонат за тероризам, а заменик министерот кој не презема апсолутно ништо нема никаква постапка. Македонија е држава каде што се гази правдата и владеењето на правото не постои, тоа на секому му е јасно. Ова се очајни чекори на власта која губи. Правдата ќе дојде многу скоро, а оваа недемократска власт која се служи со тоталитарни методи и пресметка со опозицијата ќе биде поразена. Нема ниту еден очаен чекор да ја спаси оваа власт. Заев паѓаш. Паѓаш и тоа вртоглаво. Биди сигурен дека правдата ќе дојде и правдата ќе победи. Тогаш секој еден ќе мора да се соочи со своите постапки, вели Јанушев.

Парламентарни избори 2020