четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Јанушев му одговори на Заев: Велиш дека си загрижен за здравјето на граѓаните, а од 9 дури 5 компании кои работат со нафтен кокс се на Заеви

Јанушев му одговори на Заев: Велиш дека си загрижен за здравјето на граѓаните, а од 9 дури 5 компании кои работат со нафтен кокс се на Заеви

Заев вели дека е загрижен за здравјето на граѓаните, а од 9, дури 5 компании кои користат нафтен кокс се оние на Заеви, посочува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

„Заев бил загрижен за здравјето на граѓаните, па згора на тоа го обвинува ВМРО-ДПМНЕ, а тој три години е апсолутна власт во државата и донесе хибриден режим.

Бидејќи ја отвори оваа тема, јавно го повикувам да ги прокоментира овие податоци:

Зошто крие дека директно Заеви ја трујат Македонија? Од 9 компании во земјава кои користат нафтен кокс, дури 5 се фирмите на Заеви (неговите циглани)?

Кога последен пат државните институции вршеле контрола за присуство на нафтен кокс? Моите информации велат ниту еднаш.

Зошто се дозволи 40 илјади тони нафтен кокс да се увезе за еден месец, во февруари минатата година? Тоа значи дека се увезле 2 илјади шлепери во еден месец. Тој нафтен кокс со печатот на Заев е вдишуван од граѓаните.

И на крај зошто институциите на Заев молчат за труењето на граѓаните и кога последен пат било извршено мерење на загадувањето на Охис, Цементара и другите фирми?

П.С. – Заев и Спасовски премиери, Шилегов градоначалник, a ВМРО-ДПМНЕ било криво за отпадот. Кого лаже Заев???

Во продолжение неколку фотографии на темата“ … напиша Јанушев на ФЕјсбук.

Коронавирус