недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 51
home Вести

Јанушев до Манчевски: До кога ќе го потценувате македонскиот народ?

Јанушев до Манчевски: До кога ќе го потценувате македонскиот народ?

Генерлниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во дебатната емисија „Само вистина“  упати критики до владата на СДСМ со што истакна дека јавноста е сведок на низа грабежи и убиства кои се случуваат низ Македонија.

Тој ги посочи убиствата на Дилавер Бојку во Струга, на Мартин Јанушев во Скопје и убиството на Арифи во Чаир. Исто така Јанушев потсети и на прикривањето на случајот за наводно удрената полицајка од “пајак“ кој е многу добро познат во јавноста.

-До кога ќе го потценувате македонскиот народ, го праша Јанушев соговорникот Дамјан Манчевски.

Исто така Јанушев истакна дека оваа влада не реализира ништо од ветеното, туку само на криминален начин во Собранието ги гази националните интереси на македонскиот народ.

Јанушев потсети и на сомнежите за криманал во АД ЕЛЕМ каде што се склучил договор со фирма за ископ на јаглен во 4 очи за многу повисока сума од потребната.

-Цело време се кажува дека во иднина нешто ќе се сработи, а очигледно е дека омилена придавка им е „ќе“, а всушност во реалноста ништо не се случува. Имено тоа се докажува со многу примери. Всушност и денеска имав еден таков прес за сомнежите за голем криминал во АД ЕЛЕМ каде што се склучува договор со една фирма за ископ на јаглен, притоа се раскинува договорот и наместо согласно Законот за јавни набавки, да се склучи договор со второрангираната фирма, се поништува целата постапка и во четири очи се склучува договор за да се добие поголема цена, нагласи Јанушев.

Најнови вести