понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 62
home Вести

Јанез Jанша се мајтапи со Заев: Досието со изборни измами на премиерот сакан од ЕУ

Јанез Jанша се мајтапи со Заев: Досието со изборни измами на премиерот сакан од ЕУ

Лидерот на десничарската Демократска партија во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша ги коментира на Твитер последните информации за изборни нерегуларности во Македонија, што ги објави новинарот Ларис Гајсер во италијанскиот весник „Ла верита“.

Јанша се потсмева со европарламентарката Тања Фајон и лидерот на словенечките социјалисти Дејан Жидан, нарекувајќи го Заев „близок пријател“ на оваа двојка, која од петни жили го помагаше доаѓањето на власт на лидерот на СДСМ во Македонија и промената на името на државата.

Јанша додава дека за овие луѓе и опцијата што ја застапуваат „победата на фер избори никогаш не била опција“ и дека тоа е така е во Словенија, Романија, Малта, а ете и во Македонија.

„Досието со изборни измами во Македонија на премиерот сакан од ЕУ“.

Коронавирус