среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 148
home Вести

Јаневски: И да добиеме датум не значи дека во сабота ќе добиеме објективно судство, за жал имаме премиер што во ЕУ чита состав за ѕвездички

Јаневски: И да добиеме датум не значи дека во сабота ќе добиеме објективно судство, за жал имаме премиер што во ЕУ чита состав за ѕвездички

Во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа вчера гостуваше новинарот Дарко Јаневски, кој истакна дека Република Македонија со оваа власт тешко дека ќе добие датум за преговори со ЕУ, но и да добиеме нема другиот ден веднаш да добиеме објективно судство, како и подобра економија.

-Зависи што се подразбира под Македонија, ако подразбирате дека вие сте тој кој потпишал продажба на државата, на два милиони луѓе и на се што може тогаш е нормално да очекувате датум или било што ќе побарате, со цел да се покриете. Меѓутоа ако сте од другиот дел тогаш пореално ја гледате ситуацијата и јасно ви е дека едно е дали Македонија ќе добие датум за тоа што се продаде, а сосема друго е ситуацијата во Македонија правосудство, или било која област или поглавја каде што стоиме прилично катастрофално. Буквално не исполнуваме ниту еден критериум, појасни Јаневски.

Јаневски додаде она што е спорно околу цела оваа наводна драма околу датумот е дека ние од една ситуација кога имавме чист референдум и кога луѓето одбија да го прифатат договорот како услов за влез во ЕУ, без оглед на тоа што на крај сите тие околу милион и двесте илјади што не излегоа на изборите испаднаа руси, кинези, ботови итн.

-Од една таква ситуација ние како држава дојдовме во ситуација да разговараме ако сме добиле датум дали е добро или лошо. И да добиеме и да не добиеме датум, пак ситуацијата ќе е лоша. Ако добиеме датум, што значи тоа дека во сабота ќе добиеме објективно судство. Вие имате премиер кој што раководи со телото за правосудство, а кој што денеска таму чита состав од градинка за ѕвездички. Што очекувате? Напредок, што? Со земени кредити за да се покаже некаков економски наводен напредок итн. , истакна Јаневски.

Јаневски посочи дека треба да ни биде јасно со вакво ниво на кое што сега се наоѓа Македонија, не само власта, вкупното општество и ова ниво на кое што сме сега, не десет, нас 50 години нема да ни бидат доволни за да станеме членка на ЕУ, бидејќи сме во дебел минус.

Локални избори 2021