понеделник, 27. јануари 2020. Вести денес: 170
home Вести

Јанева повеќе од час ипол во СЈО: Се одзема нејзиниот службен компјутер

Јанева повеќе од час ипол во СЈО: Се одзема нејзиниот службен компјутер

Повеќе од час и половина, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и полициските службеници кои ја спроведоа, се во СЈО.

Откако претходно, припадници на полицијата извршија претрес во домот на Јанева во Скопје, се упатија кој Специјалното јавно обвинителство.

-Се одзема службениот компјутер на Јанева од СЈО, информираше основниот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, која денеска побара 30- дневен притвор за Јанева.

По ова ќе следи понатамошна судска постапка.

Инаку, Јанева вчера беше на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал за случајот „Рекет“.