вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Јанева ќе земе плата за август- Нема да добива веќе пари за кирија

Јанева ќе земе плата за август- Нема да добива веќе пари за кирија

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, од септември нема да добива пари за кирија ниту за сметки. А1.он јавува дека Јанева веќе нема да ги добива парите кои ги добивала за оваа намена, но затоа ќе земе цела плата за август.

Спред пресметката на платата за месец август, службите од СЈО се консултирале со Управата за јавни приходи од каде што добиле повратна информација дека нема законски пречки и Јанева може да добие цела плата за изминатиот месец. Но, тоа се однесува само на основната плата.

Неизвесно е дали на Јанева ќе ѝ бидат исплатени 30% додатоци на плата за доверливост, посебни услови за работа и постоење висок ризик.

Целата вест на А1он.

Најнови вести

Коронавирус